Održana Prve međunarodna konferencija iz oblasti njege i pomoći u kući
Prva međunarodna konferencija iz oblasti njege i pomoći u kući održana je u Tuzli 28. i 29. novembra 2024. godine u Grand Hotel Tuzla, pod nazivom „Izazovi, prilike i perspektive u savremenom društvu“. Ovaj događaj predstavlja značajan korak ka unaprjeđenju Programa njege i pomoći u kući osobama treće životne dobi, ali i svim drugim osobama koje su u potrebi, okupljajući ključne aktere iz javnog i privatnog sektora koji su formalno i neformalno uključeni u brigu o starijim osobama.
Organizacija i Partnerstvo
Konferenciju su organizovali Crveni križ/krst grada Tuzla, Crveni krst/križ Brčko Distrikta BiH i Društvo Crvenog krsta/križa BiH. Grad Tuzla i Vlada Brčko Distrikta BiH bili su generalni pokrovitelji, Švicarski crveni križ, Turski Crveni polumjesec i Crveni križ Federacije BiH bili donatori u organizaciji ovog događaja. Imperium doo Tuzla, Bauerfeind doo Sarajevo, Kombax doo Lukavac i Grand Hotel Tuzla bili su sponzori dok je JP RTV 7 Tuzla bio medijski prokovitelj kompletnog događaja.
Učesnici Konferencije
Konferencija je okupila oko 90 učesnika iz cijele Bosne i Hercegovine i regiona. Među učesnicima su bili:
· Predstavnici Grada Tuzle
· Predstavnici Vlade i Skupštine Brčko Distrikta BiH
· Predstavnici Crvenog križa/krsta u Bosni i Hercegovini (CKFBiH CK RS)
· Organizaciej Crvenog krsta/križa iz Srbije (Sombor) i Hrvatske (Županja, Osijel i Osiječko – baranjska županija)
· Zdravstveni radnici i negovatelji
· Predstavnici ustanova i institucija za socijalnu i zdravstvenu zaštitu
· Članovi NVO sektora i Mreže aktivnog starenja
· Predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti Federacije BiH i Tuzlanskog kantona u oblastima zdravstva i socijalne zaštite
· Akademski predstavnici Univerziteta u Tuzli, Filozofskog fakulteta, Odsjeka za socijalni rad
· Članovi Predsjedništva Crvenog križa/krsta grada Tuzla
Značajno je spomenuti da su na Konferenciji učešće uzeli ministar Federalnog ministarstva rada i socijalne politike Adnan Delić, ministar Ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak TK Fadil Alić, ministrica Ministarstva zdravstva TK Dušanka Bećirović, te gradonačelnici
Grada Tuzle Zijad Lugavić, Lukavca Edin Delić, te predstavnici Grada Živinice i Opštine Šamac.
Ciljevi Konferencije
Ciljevi konferencije bili su realizovanii kroz pet ključnih tema, obrađenih putem panel sesija, diskusija i predavanja:
1. Razmjena iskustava i praksi – Identifikacija izazova i prilika u pružanju kućne njege kroz analizu lokalnih i međunarodnih primjera dobre prakse.
2. Umrežavanje, sigurnost i prikupljanje podataka – Njega i pomoć u kući u eri digitalizacije, tehnološki napredak i integracija inovacija.
3. Jačanje kompetencija – Pružanje savremenih znanja i vještina kroz predavanja, s ciljem poboljšanja kvaliteta usluga njege i pomoći u kući.
4. Razvoj politika i preporuka – Formulisanje konkretnih preporuka za unaprjeđenje i poboljšanje podrške osobama treće životne dobi.
5. Podizanje svijesti – Promocija važnosti njege i pomoći u kući te podrške starijoj i bolesnoj populaciji u savremenom društvu.
Rezultati Konferencije
Jedan od rezultata Prve međunarodne konferencije je informativna afiše koja pruža općoj populaciji informacije o institucijama i organizacijama koje pružaju različite oblike podrške osobama treće životne dobi. Ova afiša uključuje podatke o Zavodu zdravstvenog osiguranja TK, JU Centru za socijalni rad Tuzla, Crvenom križu/krstu grada Tuzla, Gradskoj upravi Tuzla, Mreži aktivnog starenja i slično.
Konferencija je rezultirala sedamnaest (17) zaključaka od velikog značaja za jačanje i unapređenje Programa njege i pomoći u kući kojeg trenutno Crveni križ/krst provodi u deset gradova/opština u Bosni i Hercegovini. Ovi zaključci fokusirani su na unapređenje kvalitete usluga kroz međusektorsku saradnju, razmjenu znanja, bolje planiranje usluga i zakonodavnu podršku.
Značaj okupljanja
Okupljanje institucija i organizacija koje su usmjerene na stariju populaciju ima ključni značaj za unapređenje kvaliteta života osoba treće životne dobi. Kroz međusektorsku saradnju, razmjenu znanja, bolje planiranje usluga i zakonsku podršku, moguće je stvoriti održive sisteme podrške koji odgovaraju na izazove starenja stanovništva i olakšavaju svakodnevni život starijim osobama. Takva okupljanja doprinose izgradnji društva koje vrednuje i aktivno brine o svojim starijim članovima.
Usklađenost sa strateškim ciljevima
Realizacija Prve međunarodne konferencije iz oblasti njege i pomoći u kući se uklapa u Strateški cilj 3. Strategije za osobe treće životne dobi u Gradu Tuzle 2020-2023. godina:
Osnažiti kapacitete za pružanje usluga socijalne zaštite, zdravstvene njege i raznovrsnih programa podržanog ostanka u sopstvenom domu i institucionalnog zbrinjavanja ranjivih kategorija starijih osoba.
Kroz ovu konferenciju, postignut je značajan napredak u ostvarivanju ovih strateških ciljeva, pružajući temelj za daljnji razvoj i unapređenje usluga podrške starijim osobama u Bosni i Hercegovini.
Zaključak
Prva međunarodna konferencija iz oblasti njege i pomoći u kući predstavlja važan korak ka unaprjeđenju usluga podrške osobama treće životne dobi. Kroz okupljanje relevantnih aktera, razmjenu iskustava i formulisanje konkretnih preporuka, konferencija je doprinijela jačanju kapaciteta za pružanje kvalitetne njege i pomoći u kući. Ovaj događaj je pokazao posvećenost Crvenog križa/krsta ka stvaranju održivih i efektnih sistema podrške koji odgovaraju na potrebe starije populacije, osiguravajući im dostojanstveno starenje.